Emmanuel Cardinal Wamala Celebrates 40years of Episcopate

Emmanuel Cardinal Wamala Celebrates 40years of Episcopate



Cardinal Emmanuel Wamala was ordained as Bishop on 22 Nov 1981 in kiyinda Mityana Diocese by Cardinal Emmanuel Nsubuga and he was the first Bishop of the above diocese.

In 1988 he was appointment as a coadjutor Archbishop of kampala Archdiocese whosucceeded Cardinal Emmanuel Nsubuga on 8th February 1990.
In 1994 he was Elevated to cardinal Who retired on 19th August 2006 As the Archbishop of kampala Archdiocese.

Archbishop Emmanuel Wamala has been President of the Episcopal Conference of Uganda (1986-1994).

He has also been President of the Uganda Joint Christian Council.

Archbishop Wamala became the first Rector of the New Uganda Martyrs University, officially opened on 18 October 1993

He participated in the conclave of April 2005, which elected Pope Benedict XVI.

We wish you a happy A life

×